Zdravé tipy pro školáky
Brány škol se otevřely a naši školáci se vrátili zpět do školních lavic. A nás opět den co den trápí otázka, co jim nabídnout ke svačině, aby jim chutnalo a přitom jedli zdravě. S příchodem sychravých podzimních dnů se zvyšuje i riziko onemocnění chřipkou, či rýmu. Pro imunitu je důležitý nejen vitamín C, ale i další živiny, které dítěti dokáže dodat pouze pestrá a vyvážená strava. V ní má své místo chléb, sladké pečivo i například drůbeží šunka.
Odbornice radí: Hlavně pestře
"Zdravá výživa je nezbytná pro růst a vývoj dítěte. Dostatečný přísun energie a živin třeba i na to, aby se dítě ve škole soustředilo a ve volném čase si dokázalo vychutnat sportovní aktivity, hru, či kroužky, "vysvětluje odbornice na výživu MUDr. Katarína Babinská.
Jednou z nejdůležitějších zásad správné výživy je pestrost. Střídáním různých potravin dodáme dítěti potřebnou škálu živin v přiměřeném množství. Jeho strava by měla obsahovat všechny hlavní potraviny:
- Výrobky z obilovin. Ve výživě dětí mají své místo bílé, celozrnné i grahamové výrobky (chléb, pečivo, těstoviny, rýže natural, ovesné vločky apod.).
- Ovoce a zeleninu. Jsou zvláště bohaté na hodnotné látky, proto se je snažme zařadit do každého pokrmu.
- Mléko, mléčné výrobky, sýry. V množství 2-3 porce mají být každodenní součástí stravy dítěte. Školákům podáváme zejména polotučné druhy, které obsahují dostatek vápníku.
- Maso, masné výrobky. Do jídelníčku vybíráme druhy s nižším obsahem tuku - kuřecí, krůtí, kvalitní hovězí a vepřové maso.
- Ryby by děti měly sníst alespoň jednou do týdne, v podobě teplého jídla nebo například domácí pomazánky.
- Tuky a oleje. Zde upřednostňujeme rostlinné tuky před živočišnými.
- Luštěniny jsou velmi hodnotné, v jídelníčku školáka by neměly chybět 2-3 krát do týdne.
Pro organismus je důležitý průběžný přísun energie a živin. Děti by proto měly jíst pravidelně 5-6x denně.
Důležité je snídaně i svačina
Kompletní snídaně - to je pokrm i nápoj. Pokud dítě nesnídá, chybí mu energie. Hůře se pak soustředí na vyučování a hůře prospívá. Děti, které nesnídají, často jedí více večer a díky tomu mohou trpět obezitou.
Tipy na snídaně:
- Chléb
- Ovesné vločky s mlékem a ovocem, bylinkový čaj.
- Ovesná kaše s ovocem nebo zeleninou.
Vhodným základem svačiny je chléb nebo pečivo s pomazánkou, sýrem či drůbeží šunka. Samozřejmou součástí má být ovoce či zelenina. Vhodný je i mléčný výrobek, sladkost by měla být pouze drobným doplňkem. Děti spíše snědí svačinu, pokud najdou v balíčku každý den něco jiného.
Tipy na svačinu:
- chléb, tuňákový pomazánka, rajče, jablko, čaj.
- Jogurt, grahamové pečivo, hrozny.
Na oběd má dítě přijmout přibližně třetinu z denního množství energie. Školní obědy jsou dávkovány tak, aby polévka s druhým chodem splňovala tento požadavek. Děti ale často polévku odmítají, a pak si "baterky dobíjejí" potravinami z automatů či bufetů, které většinou nabízejí kalorické bomby.
Nezapomínejme na pitný režim, ten závisí na věku a je přibližně 1 - 2 l na den. Vhodná je pitná voda, neochucené pramenité vody, neslazený čaj, občas 100% džus ředěný vodou. Slazené nápoje raději vyřaďme.
Sladkosti nejsou nezbytné pro normální fungování organismu. Co ale dělat, když je děti tak milují! Nezoufejte, drobná sladkost se "vejde" i do zdravého jídelníčku. Lepší volbou jsou dobroty, které obsahují ovoce, jogurt, mléko, tvaroh, ořechy, mák, ovesné vločky, celozrnnou mouku a jsou jen jemně slazené.
Doporučená denní dávka pro děti: 7 - 10 let 9 000 kJ / den
11 - 14 let chlapci 10 500 kJ / den
11 - 14 let dívky 10 000 kJ / den