Chlebové pověry včera a dnes

O někdejších chlebových pověrách vypovídá asi nejlépe Babička od Boženy Němcové, ve které autorka shrnula rituály, jež dnešním ateistům s pečivem v popelnicích musejí znít hodně ufonsky.

Chléb do komerce nepatří

Na celý život mi v paměti utkvěla scéna s Ladislavem Peškem. Byl v tu chvíli na jevišti sám a slovo nepromluvil. V roli žebráka vyndal z ušmudlané torny čisťounký bílý plátěný ubrousek a položil si jej na kolena. Pak jej začal velmi pomalu, až slavnostně rozbalovat. Když si jej obřadně rozprostřel, ležel na ubrousku krajíček chleba.

Chléb opředený pověstmi

Chléb se často stává nepřítelem číslo jedna, jestliže se chystáme shodit nějaké ty kilogramy. Brání nám ale chléb skutečně v hubnutí?

Chléb v proměnách staletí

Chléb jako základní potravina ve výživě člověka se jako dlouhá červená nit táhne od úsvitu lidstva od dob, kdy se na Zemi objevil první člověk moudrý, Homo sapiens, a z lovce a sběrače se postupně stal zemědělec. Plánovité pěstování rostlin vedlo ke komplexním sociálním proměnám a ke vzniku prvních civilizací. Objev chleba byl významnou událostí ve vývoji člověka jako druhu.

Chléb v citátech a pořekadlech

Nejen v lidové slovesnosti se to chlebem jen hemží – až by se chtělo říci, že se vše točí okolo něj. Najdete jej v písních i básních, pořekadlech i lidové moudrosti, citátech slavných i bezejmenných, kresbách na papyrech i knihách vázaných v kůži. Chléb odjakživa inspiroval i motivoval...

Chléb v české literatuře

Když pekař sáhne po čepici, práší se mouka po světnici. Ráno, raníčko pekař vstává, nakyslý kvásek prohlíží - ten si už večer zadělává. Pak vsype mouku do díží.

  • 1