Chléb náš vezdejší aneb co má chléb společného s pivem

Chleba se nepřejíš, říkávaly babičky, a měly pravdu. Chléb je základní surovinou naší obživy. Přesto, že se může jevit jako obyčejný a samozřejmý, má svoji hodnotu a také respekt. Už staří Slované vítali své hosty chlebem a solí.

Chléb - Boží dar i zdroj energie

Chléb je po dlouhé generace vnímán jako jedna ze základních potravin, které na jídelním stole prostě nemohou chybět. Podívejme se tedy na chléb z hlediska moderní výživy, což znamená odpovědět na otázku, jak jeho složení odpovídá individuálním nárokům dnešního konzumenta podle jeho životního stylu.

Chléb - rady a správná péče

Chléb, pokud je správně vyroben a dostatečně propečen je v podstatě poměrně trvanlivá potravina. Avšak během jeho uchovávání dochází k řadě fyzikálně-chemických změn, které souhrnně nazýváme stárnutím chleba.

Chlebové recepty

Pohled do staročeské kuchyně nás opravňuje tvrdit, že naši předci byli nejen velkými jedlíky, ale také velkými labužníky. Množství dochovaných kuchařských předpisů překvapuje svou bohatostí i fantazií úprav.

Bez chleba ani na krok (ani na dovolenou)

Pomalu se blíží čas letních dovolených, na který se všichni těšíme. Pokud si ji můžeme dopřát v zahraničí, užíváme si horké slunce, mořské vlny, vylehávání na pláži nebo poznávání nových zemí. K tomu patří i kulinářské speciality domácí kuchyně, které rádi ochutnáme. Co nám však i na té nejúžasnější dovolené obvykle chybí, je náš křupavý, voňavý a výborný chléb.

  • 1